FiboespiralXIII JORNADES D'EDUCACIÓ MATEMÀTICA DE LA COMUNITAT VALENCIANA

INNOVACIÓ I TECNOLOGIA EN EDUCACIÓ MATEMÀTICA

DIVENDRES

19 octubre 2018

 

16:00-16:30

HALL

RECEPCIÓ i ACREDITACIÓ

16:30-17:00

A2/0SAL

Obertura i presentació de les XIII JORNADES D'EDUCACIÓ MATEMÀTICA DE LA COMUNITAT VALENCIANA

17:00-18:00

A2/0SAL

CONFERÈNCIA INAUGURAL: El mundo no es perfecto.      Santiago García Cremades

18:00-18:30

CAFÈ

18:30-19:00

A2/0D01

A2/0D02

A2/0D03

A2/0B01

A2/0B02

A2/0B03

A2/0B11

A2/0B12

A2/0SAL

Taller 1

La calculadora científica a l’aula de matemàtiques

 

Maite Navarro

 Lluis Bonet

Ricard Peiró

i

 M. Jesus Ruiz

Taller 2

CAS con GeoGebra

 

Agustín Carrillo de Albornoz Torres

Taller 3

R que R con la innovación docente

 

Julio Mulero González

Taller 4

Investigaciones en clase con GeoGebra

 

José Antonio Mora

Taller5

Iniciación al GeoGebra 5.0 para principiantes

 

Vicent Perales Mateu

Taller 6

Problemes oberts de matemàtiques de pel·licula

 

Lluis Bonet Juan

i

Domingo Rueda Morales

Comunicació 1

Anàlisi de la comprensió en estudiants de batxillerat del concepte de límit d’una funció en un punt

 

Joan Pons i Tomàs

Comunicació 2

EMMA, estímul del talent matemàtic comarcal

 

Juan Carlos Femenia, José Luis Ronda i Juan Antonio Pérez Poquet

Comunicació 3

Jugant amb GeoGebra

 

Jose Aurelio Pina

19:00-19:30

Comunicació 4

Las simetrías del plano para 6º de E. Primaria en formato de ibook

 

 Pablo Gutiérrez Jaime

i

Andrés Gutiérrez Jaime

Comunicació 5

Aprendizaje basado en proyectos en 2º pmar

 

Arturo Prieto Pérez

Comunicació 6

Taules, paràmetres i gràfics estadístics ràpids amb GeoGebra per a l'aula d'ESO

 

Juanma Couchoud

19:30-20:00

Taller 7

La pissarra inteligente

 

 Ferran Verdú Monllor

Taller8

GeoGebra en clase de Matemáticas

 

Juan Fernando López

Taller9

Edpuzzle: un recurso para el Flipped Classroom

 

Jose Aurelio Pina

Comunicació 7

APPrendiendo matemáticas con juegos móviles

 

Juan Miguel Ribera Puchades, Lucia Rotger García

Comunicació 8

 Tras la pista

 

 Davinia Gómez Sanchís

i

Manuel Valero

Comunicació 9

Problemas ricos en secundaria como detector de capacidad matemática alta

 

Adela Jaime Pastor  i Pablo Llorens Valverde

20:00-20:30

Comunicació 10 

Anàlisi d’un obstacle didàctic: Convexitat i concavitat d’una funció en un intervalo

 

Joan Pons i Tomàs   i    Fernando Arenas

Comunicació 11

Educación financiera en clase de matemáticas de ESO

 

Rita Jiménez Igea

Comunicació 12

La videoconferencia entre estudiantes de talento en un taller de matemáticas

Adela Jaime, Juan M. Ribera, Rafael Ramírez i Ángel Gutierrez

 

DISSABTE

20 octubre 2018

9:30-10:30

A2/0SAL

CONFERÈNCIA: La aventura de innovar en la enseñanza de las matemáticas      Pedro Antonio Martínez Ortiz

10:30-11:00

CAFÈ

10:30-12:00

Presentació d'experències d'aula sobre mirades matemàtiques al hall de l'aulari

Taula 1

Taula 2

Taula 3

Taula 4

Taula 5

Taula 6

Taula 7

Taula 8

Geometría con telas

Paco Arévalo

i

Gregorio Morales

Teorema "doblar y cortar": un ejemplo de investigación matemática

 

Roberto Selva

Superfícies seccionades

 

María García Monera

La calculadora científica a l’aula de matemàtiques    

 

Maite Navarro, Lluis Bonet, Ricard Peiró i M. Jesus Ruiz

Los calendarios mayas       
Productos 4t PR

Julia Muñoz Martínez

 i

Fernando Arenas Planelles

 

Calendari Matemàtic 2018-2019

 

Rafael Martínez Calafat

 

Aprendre amb les mans

Josep Rey

i

 Robert Escribano

 

Fotografía matemática en la SEMCV

Boro Caballero

i

Juan Fernando  López

 

12:00-13:30

A2/0SAL

TAULA RODONA: Tecnologia i Didàctica.  TERTULIANS: Ferran Josep Verdú, Maite Navarro , Agustín Carrillo, Lluis Bonet. COORDINA: José Aurelio Pina

13:30-16:00

DINAR

16:00-17:00

A2/0C01

A2/0C02

A2/0C03

A2/0C04

A2/0D01

A2/0D02

A2/0D03

A2/0D04

 

Taller 1

Creando vídeos para la enseñanza y el aprendizaje de las matemáticas

 

Juan Miguel Ribera Puchades i

Lucia Rotger García

Taller 2

Teorema "doblar y cortar": un ejemplo de investigación matemática

 

Roberto Selva Gomis

Taller 3

Superfícies seccionades

 

María García Monera

Taller 4 

La calculadora com a recurs didàctic a l'educació primària

 

Inmaculada Vilaplana Esteve, Maite Navarro Moncho i Lluís Bonet Juan

Taller 5

Los calendarios mayas

 

Julia Muñoz Martínez

 i

 Fernando Arenas Planelles

Taller 6

Innovación sin perder los papeles

 

Maripaz Muñoz

i

David Sequí

Taller 7

Aprendre amb les mans

Josep Rey

i

 Robert Escribano

Taller 8

Manipulando Z

 

Rita Jiménez Igea

17:00-18:00

A2/0SAL

CONFERÈNCIA de CLOENDA: Pedres, pals, rodes, tecles i pantalles      Josep Lluis Pol i Llompart

18:00-18:30

A2/0SAL

CLOENDA